2025. március 22. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Gimnazistaként versenyzett belőle, dékánként kitüntették érte – interjú egy nyelvész-karvezetővel
Kihívás felelni a „ráhív” szóra - jegyzet
Játékunkban ismét egy költőt keresünk.
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...2006-ban elsőként Deme László, Fábián Pál és Szathmári István kapta meg az Implom Józsefről elnevezett, és őt ábrázoló plakettet, amellyel a magyar helyesírásért végzett tevékenységet ismerik el. Idén Veszelszki Ágnes írhatta le a mondatot: „A tisztelettel csodált nyelvész elődök után különös öröm e díj birtokosának lenni.” A nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Karának tavaly nyáron hivatalba lépett dékánjával a Ludovika szárnyépületében beszélgettem.
Van olyan nyelvi jelenség, amire az ember a legszívesebben ráhívná a jegyzetírót. De lehet, hogy nem jól tenné. H.Tóth Tibor tisztázza a kérdést. |
2025. március 08. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Mit tanul az, aki majd tanítja – nyelvi képzés a felsőoktatásban - interjú
Jegyzetrovatunk szintet lép – vagy épp az ilyen szóhasználattól óv?
Mostani játékunk betűkirakós
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...„A legmagasabb szinten a legkisebbekért” ez az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító– és Óvóképző karának jelmondata. (Lásd a képen!) „A nyelvtannal - ahogyan a helyes érveléssel is - rendet teremtünk a világban.” Egészíti ki a gondolatot Pölcz Ádám a Magyar nyelvi és irodalmi tanszék vezetője, aki állandó szakértőnk. Munkahelyén kerestem fel azért, hogy az oktatásnak erről a nagyon fontos területéről beszélgessünk, bár úgy tűnhet, távolról indulunk el.
Minden szinten szinte…- színt vall a szintről H. Tóth Tibor. (Jegyzet)
|
2025. február 22. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
A szeretet és a szavak hatalma – interjú a Grétsy-díjas Bagdy Emőkével
Sokkból is megárt a sok – jegyzet
Játékunkban ismét egy szerzőt keresünk
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Már megalapításakor beszámoltunk a díjról, amit Grétsy Lászlóról neveztek el. A létrehozó szervezet, az Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány elnöke, Blankó Miklós akkor elmondta tudatosan nem nyelvészeknek szól az elismerés. Azóta, ahogy arról a napi sajtó is hírt adott, a Piros Ildikó Kossuth-díjas színművész vezette kuratórium az ismeretterjesztés kategóriában Bagdy Emőkének ítélte a plakettet. A klinikai szakpszichológus a díjkiosztón egy a „tanár úrnak” címzett verssel mondott köszönetet: „Vajon ki vitte át fogában tartva, csodaszép nyelvünket a túlsó partra? Ha lenézel, majd meglátod, tovább visszük a földi lángot.” Az oktatási kategóriában Kishalmi Edit tanítónő kapta a díjat.
Amikor egy szó erejében, erőnek erejével bíznak, akkor lép színre H.Tóth Tibor.
Kép: A Grétsy-díj (Kósa Klára keramikusművész alkotása) |
2025. február 08. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Adomázzunk! – Történeteket vár a Jókai-évben a Kazinczy Társaság - interjú
Leiternet, avagy félrefordítások a világhálón- jegyzet
Játékunk ma hibavadászat
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Adomázzunk! – Történeteket vár a Jókai-évben a Kazinczy Társaság - interjú
Leiternet, avagy félrefordítások a világhálón- jegyzet
Játékunk ma hibavadászat
– „Bizony uram nagyon bővérű fickó ez a mi Tiszánk, ugyan jól cselekszi, ha eret vágat rajta „– így kommentálta a folyószabályozást, ki másnak, mint magának Széchenyi Istvánnak egy falusi kocsmáros, mikor a legnagyobb magyar betért hozzá. Miért mesélem el azt a történetet? Mert ehhez hasonlókat vár adomagyűjtő pályázatán a Kazinczy Ferenc Társaság. Igazából mindegy, hogy az eset megesett vagy sem - és hogy ki, vagy mi a főszereplő. A meghirdetés időpontja azonban nem véletlen, hiszen Jókai Mór születésének 200-dik évfordulóját ünnepeljük rövidesen, s nagy mesélő írta le, hogy „adomákban él a nemzet kedélye”. Kizárólag eredeti, másutt még nem közölt, más helyen nem elérhető szövegeket lehet beküldeni. A határidő: március 31. A kiíró szervezet vezetőjét, Nyíri Pétert Széphalmon értem el telefonon.
Nyelvi gyorsétterem – alig sült mondatokkal. A kóstoló H. Tóth Tibor.
|
2025. január 25. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
„Édes Anyanyelvünk” új köntösben – interjú
Aki fényt vet, az mit arat, ha vetít – jegyzet
Játékunkban ismét egy szerzőt keresünk
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Megújult az „Édes Anyanyelvünk”. természetesen nem arról van szó amin beszélünk, hanem amiről beszámolunk vagyis az Anyanyelvápolók Szövetségének folyóiratáról, pontosabban annak átalakulásáról. Beszélgetőtársam Pomozi Péter főszerkesztő, nyelvész, kutatóintézet igazgató, tanszékvezető docens.
A nyúl tudjuk miért nyúl…De olykor jobb a nyúlik. A magyarázatot H. Tóth Tibortól hallják.
|
2025. január 11. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Gazdasági semlegesség, zöldrefestés, tipik, élőszavas mesemondás – interjú
Mi történik, ha beragad a ragad - jegyzet
Játékunk most közmondáskibogozás
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Nem mondhatja, hogy szóhoz sem jut a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport, hiszen jó ideje már minden esztendőben megválasztja az év szavát. Valójában nem egyetlen első helyezettről van szó, hiszen 4 kategóriában hirdetnek győztest. Az első a hagyományos, amire talán azt lehetne mondani, hogy egy adott időszak legjellemzőbb kifejezése, a másodiknál, az úgymond „anti”-nál a negatív él a fontos – ha úgy tetszik, akkor ez a fény mellett az árnyék. A harmadik az, ami az ifjúság szóbeli, illetve írásos kommunikációjában terjed, a negyedik pedig az irodalmi-költői. Az egyik döntnökkel, Pölcz Ádám nyelvésszel, az ELTE Tanító – és Óvóképző Karának tanszékvezető docensével beszélgettem.
Ha azt, hogy reked, fennmarad, vagy belefeledkezik megpróbáljuk egyetlen divatszóval helyettesíteni, akkor - tapasztalataim szerint - H. Tóth Tibornak lesz észrevétele.
|
2024. december 28. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Lehetséges-e az érthető hivatali nyelv - interjú
Markáns vélemény a markánsról - jegyzet
Játékunkban most ismét egy szerzőt keresünk
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Grétsy László programként indult - Anyanyelvi füveskönyv lett belőle. A kötet szerzője egy teljesen más szakma képviselője. Ezt nem is rejti véka alá az alcímben: „Egy nem nyelvésztől, nem nyelvészeknek”. Baksai Zoltánt régebben talán személyzetisnek mondták volna, de foglalkozik ügyfélkapcsolatokkal és adatvédelemmel is. Félig hivatalból, félig hobbiként pedig "bikkfát"magyarít.
Határozott, kiemelkedő, szembeötlő, figyelemfelkeltő – egyszóval… de vajon kell egy szóval? H. Tóth Tibor mondja el karakteres véleményét.
Kép: Blankó Miklós és Baksai Zoltán kötetbemutatón
|
2024. december 14. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Magyaróra szakképzőben és tévében - avagy egy pedagógus munkájának elismerése
Külső és belső viszonyok, valamint a ragozás - jegyzet
Játékunk ma szórejtvény
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...A Magyartanár-díj átvételekor stílusosan középiskolai magyartanárának mondatát idézte: „Magyartanárnak lenni az emberi létezés legmagasabb szintje, mintegy csúcsformája”. De nemcsak mondja, teszi is. Terdikné Takács Szilvia 1999 óta tanít a Semmelweis Egyetem Bókay János Többcélú Szakképző Intézményében, tudományos konferenciákra jár, publikál, blogja olvasható az irodalomora.hu címen, és tulajdonképpen az egyik főszereplője volt az élő magyaróra televíziós műsornak.
Mitől más az, hogy előadásomon vagy előadásomban? Előadja: H. Tóth Tibor. |
2024. november 30. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Magyartanár-életműdíj a Tihanyi apátság korábbi elöljárójának - interjú
Miről beszélünk? - jegyzet
Játékunkban ismét egy szerzőt keresünk
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...A Magyartanár-díjat tavaly alapította Petőfi Kulturális Ügynökség Kazinczy Műhelye. Az elismerésnek két kategóriája van. Az életműdíjat idén Korzenszky Richárd bencés szerzetes, emeritus perjel kapta. 1969-ben magyar-orosz szakon végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Két gimnáziumban is tanított, mielőtt iskolaigazgató, majd miniszteri biztos lett volna. Évtizedek óta a győri Kazinczy- és a sátoraljaújhelyi Édes anyanyelvünk versenyek bírálóbizottsági tagja. Rendszeren hallhatják jegyzeteit a Katolikus rádióban.
Arról van szó, hogy beszélhetünk-e róla. Aki elmondja: H. Tóth Tibor. |
2024. november 16. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Elismerés a magyar nyelv műveléséért a magyar nyelv napján - interjú
Kiiktatandó a kivezet? - Jegyzet
Játékunk ma betűkirakós
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Már számos olyan díjat mondhat magáénak, amit nyelvészelődről neveztek el. Ebben a sorban most november 13-án Gombocz Zoltán, Csűry Bálint, Pais Dezső és Implom József mellé csatlakozott Lőrincze Lajos is, akinek a születési évfordulója egyébként november 24-re esik. Az emlékplakettet az Anyanyelvápolók Szövetségének Vigadó-beli ünnepségén vehette át Juhász Dezső. A nyugalmazott professzor, akit szakterületein, vagyis a nyelvjáráskutatásban, a nyelvföldrajzban, illetve a történeti névtanban meghatározó személyiségnek tartanak, ma is aktív. Nem véletlen tehát, hogy egyetemi szobájában kerestem őt fel, az ELTE épületegyüttesében.
Ha valaki hangoskodik egy például egy tárgyalóteremben azt kivezettetik. Hogy miért jutott eszembe ez a jelenet? Rögtön kiderül H. Tóth Tibor jegyzetéből.
Kép: Nyelvjárások térképen 1905-ől (A Hadtörténeti Intézet és Múzeum gyűjteményéből) |